КФУ галимнәре проектларына Россия фәнни фонды грантлары бирелде

Россия фәнни фонды фундаменталь һәм эзләнү фәнни эшләр уздыру конкурсларына йомгак ясады.

Россия фәнни фонды фундаменталь һәм эзләнү фәнни тикшеренүләренә ярдәм итү конкурсларына йомгак ясады.

Шулай итеп, Россия фәнни фонды эшчәнлегенең өстенлекле юнәлеше буенча «Аерым фәнни төркемнәр тарафыннан фундаменталь фәнни тикшеренүләр һәм эзләнү фәнни тикшеренүләре үткәрү»  РНФ грантлары тарафыннан хупланган проектларны үтәү срокларын озайтуга 2021 елгы конкурс нәтиҗәләре билгеле булды.

Казан федераль университеты тарафыннан гамәлгә ашырыла «Алгебраические структуры и вычислимость» (җитәкчесе — Н.И. Лобачевский исемендәге Математика һәм механика институтының алгебра һәм математика логикасы кафедрасы профессоры Искәндәр Кәлимуллин);«Экстремальные задачи теории функций и их приложения»  (җитәкчесе — Н.И. Лобачевский исемендәге Математика һәм механика институтының функцияләр һәм якынаюлар теориясе кафедрасы мөдире Фәрит Әүхәдиев); «Математические модели и инструментарий для анализа социально значимой информации в русскоязычном сегменте Интернета» (җитәкче — Мәгълүмати технологияләр һәм интеллектуаль системалар институты эзләүнең интеллектуаль технологияләре кафедрасы доценты Елена Тутубалина).

«Безнең проект Интернет челтәреннән медицина тематикасы буенча кулланучыларның комментарийларын анализлауның актуаль проблемаларына багышланган. Проектның беренче юнәлеше кулланучыларның дарулар турында кыска рус телле хәбәрләренең яңа билгеләнгән корпусын булдыру белән бәйле. Social Media Mining for Health Applications (SM4H) 2022 Shared Task комментарийларны автоматик анализлау буенча ачык ярышлар оештырылачак һәм уздырылачак. Икенче юнәлеш — рус һәм инглиз телләрендә биомедицина концептларын аерып күрсәтү өчен өстәмә химик мәгълүмат кулланып, текстлы мәгълүматтан файдалануны берләштерүче яңа модельләр булдыру. Бу проектның потенциаль нәтиҗәләрен практик яктан тормышка ашыру барлык рус телле цифрлы киңлектә медицина белән тәэмин итүне күзәтүгә чыгымнарның шактый кимүенә китерергә мөмкин «, — дип таныштырды үз эше белән Е.Тутубалина.

Моннан тыш, РНФ эшчәнлегенең өстенлекле юнәлеше буенча «Аерым фәнни төркемнәр тарафыннан фундаменталь һәм эзләнү фәнни тикшеренүләре үткәрү» Россия фәнни фонды грантларын алуга 2021 елның конкурсы йомгаклары игълан ителде. Әлеге конкурс кысаларында Космология фәнни-тикшеренү лабораториясе баш фәнни хезмәткәре Алексей Старобинский «Актуальные проблемы астрофизики и космологии в современных моделях неэйнштейновской гравитации» тикшеренүләрен уздыруга грант отты.

«Проект фундаменталь фәнни фәнни проблеманы чишүгә юнәлдерелгән. Аның асылы заманча күзәтү мәгълүматларына теоретик нәтиҗәләрне яхшы туры китерү максатында төрле модификацияләнгән (эйнштейн булмаган) гравитация теорияләрендә реалистик космологик һәм астрофизик модельләрне төзү һәм сайлап алудан гыйбарәт», — дип хәбәр итте галим.

Автор: Рүфинә Гыймалетдинова, фото: rscf.ru