КФУда Россия югары уку йортларында педагогик белем бирү мәсьәләләре буенча фикер алышачаклар

Университетта югары белем бирү системасында федераль укыту-методик берләшмәсе утырышы узачак.

26 майда Казан федераль университетында педагогик булмаган югары уку йортларында педагогика мәсьәләләре буенча фикер алышу булачак. Югары уку йортында югары белем бирү системасында «Мәгариф һәм педагогик фәннәр» белгечлекләре һәм әзерлек юнәлешләренең берләштерелгән төркеме буенча федераль укыту-методик берләшмәсе утырышы узачак.

Чара  педагогика белеме буенча VII IFTE Халыкара форумы кысаларында узачак. Утырыш барышында федераль университетларда педагогик белем бирү мәсьәләләре, төбәк социаль-белем бирү кластеры системасында педагогик кадрлар әзерләү үзенчәлекләре, педагогик булмаган вузларда укытучылар әзерләү проблемалары, педагогик кадрлар әзерләүгә яңа таләпләр һәм башка проблемалар турында фикер алышу планлаштырыла.

Төп мәсьәләләрнең берсе булып классик университет мәгарифенең төп белем бирү программаларын үзләштерү чорында эшчәнлекнең педагогик төренә әзерлекне тәэмин итүче модуль проекты каралачак.

Утырышта спикерлар булып КФУ ректоры Илшат Гафуров, Россия мәгариф академиясе вице-президенты, «Мәгариф һәм педагогик фәннәр» мәгариф өлкәсендә Координацион совет рәисе Владимир Лаптев, «Мәгариф һәм педагогик фәннәр» мәгариф оешмасы рәисе, СПбДУ педагогика институты директоры Елена Казакова, И.Кант исемендәге Балтыйк федераль университеты ректоры Александр Федоров, Сургут дәүләт университеты профессоры Вера Повзун, Санкт-Петербург политехника университетының Гуманитар институт директоры урынбасары Людмила Халяпина булачак.

Утырышны Россия Фән һәм югары белем бирү министрлыгы һәм Казан федераль университеты оештырды.

Конференция Zoomда трансляцияләнәчәк (катнашу өчен сылтама; конференция идентификаторы: 943 9424 7117; керү коды: 996973).

Автор: Галина Хәсәнова