«Сковородка»дагы Ленин. Без нәрсәне белмибез?

Гимназист Ленин һәйкәлнең КФУ «Сковородкасы»нда булуы һәркемгә билгеле. Ләкин күпләр һәйкәлне урнаштыру белән бәйле кызыклы мәгълүматларны белмиләр.

Яшь Володя Ульянов һәйкәлен Казанда 1954 елның 26 октябрендә урнаштыралар. Авторы — күренекле скульптор Владимир Цигаль. Ул «Гимназит Ленин» эше өчен СССРның Дәүләт премиясенә ия була.

Игътибар итегез: һәйкәлнең гранит постаментында: «Владимир Ульянов. 1887» дигән язу бар. Ул Казан Император Университеты студентларының сходка үткәргән елы.

3 метрлы скульптураны Ленинградның «Монументскульптура» заводында коялар. Казанга һәйкәлнең Ленин тулы буйда булган варианты эләгә. Ә Ульяновскида — Ленинның туган ягында, аның ярты гәүдәсе постаментка кереп торган скульптураны урнаштыралар.

Скульптураны университет каршындагы ярымтүгәрәк мәйданчыкның үзәгендә урнаштырырга карар кылалар. Ачылышны вузның 150 еллыгына туры китерәләр.