А.С.Пушкинның тууына 200 ел тулуга багышланган күргәзмә ачылды

17 июль көнне сәгать 16.00 Е.А. Боратынский музеенда (Татарстан Республикасы Милли музее филиалы) истәлекле вакыйга – А.С. Пушкинның 220 еллыгына багышланган » Мин Россия буйлап саналам…» дип аталган музей ара күргәзмә ачылды.

Күргәзмә А. С. Пушкинның 220 еллыгына багышланган, экспозициядә Лобачевский исемендәге фәнни китапханә фондларыннан сирәк басмалар тәкъдим ителгән.

Күргәзмә илебезнең иң зур мәдәният учреждениеләре: Татарстан Республикасы Милли музее, Россия Фәннәр академиясенең рус әдәбияты институты (Пушкин йорты) әдәби музее, «Патша авылы» Дәүләт музей-тыюлыгы Казан федераль университеты Н.И.Лобачевский исемендәге китапханә катнашында узды.

Күргәзмәнең төп темасы — Александр Пушкинның тормышында һәм хезмәтләрендә Петербург, Патша авылы һәм Казан.

Татарстанда беренче тапкыр Россия Фәннәр академиясенең Пушкин йорты әдәби музее һәм “Патша авылы” музей-тыюлыгы җыентыкларыннан, шул исәптән өч Россия императоры: Павел I, Александр I һәм Николай I портретлы миниатюралар; Пушкинның дусларча даирәсе: И. А. Крылов, А. Мицкевич, П. Х. Молоствов, А. Бестужев-Марли. А. Д. Боратынский портреты, Казан генерал-губернаторы И. А. Боратынский хатыны, шул чорның матур хатын-кызы, Пушкин шигырьләре адресы аерым урын алачак. Портретчылар арасында — танылган рәссамнар: В. А. Тропинин, А. В. Таранов, А. И. Клюндер, К. С. Осокин, П. Н. Орлова, Е. Рейтерна, А. Рокштуля, Жан-Батист Изабе. Император Александр Iның үзенә караган хәрби мундирлар зур кызыксыну уята.

Татарстан Республикасы Милли музее барон А. А. Дельвиг мемориаль коллекциясен, Казан һәм Санкт-Петербург төрләре белән В. С. Турин һәм И. А. Иванов тарафыннан эшләнгән Пушкин язмышының топографиясен тулыландырачак. Беренче тапкыр 2019 елда Владимир Волков җыентыгыннан музейга бүләк итеп бирелгән Е. А. Боратынскийның (Мәскәү) әдәби портреты тәкъдим ителәчәк.

Казан федераль университетының Н.И.Лобачевский исемендәге Фәнни китапханәсе, XIX гасырның беренче яртысында рус мәдәнияте Бөек классиклары әсәрләренең 34 нөсхәсен тәкъдим итеп, күргәзмәне оештыруга зур өлеш кертте. Аларның күбесе ректор һәм китапханәче Н.Лобачевский тарафыннан махсус сатып алынган.

Күргәзмә Е. А. Боратынский музеенда 2019 елның 17 июленнән 19 октябренә кадәр эшләячәк.

Альберт ГАТАУЛЛИН әзерләде КФУ Журналистика һәм медиакоммуникацияләр югары мәктәбе магистры.