Казан «Ел студенты»н каршы алырга әзерләнә

21-24 ноябрьдә Казанда «Ел студенты-2018» конкурсының финалы узачак. Татарстаннан бу чарада тугыз студент катнаша, шуларның дүртесе Казан федераль университетыннан. Казан федераль университеты «Ел журналисты», «Ел җәмәгатьчесе», «Ел старостасы» һәм «Ел интеллекты» номинацияләрендә тәкъдим ителгән.

Конкурсның төбәк этабы бу елның октябрендә узды. Анда катнашу өчен илнең 76 субъектыннан 10 меңнән артык гариза бирелгән иде. 63 төбәктән 400 студент гына финалга чыкты. «Ел студенты» премиясе «Ел интеллекты», «Елның иҗади шәхесе», «Ел спортчысы», «Ел журналисты», «Ел иреклесе», «Ел җәмәгатьчесе», «Елның чит ил студенты», «Ел старостасы» һәм «Ел студенты» Гран-при номинацияләрендә тәкъдим ителә.

Финалда КФУ «Ел журналисты», «Ел җәмәгатьчесе», «Ел старостасы» һәм «Ел интеллекты» номинацияләрендә тәкъдим ителде. Казан университеты магистранты Игорь Смирнов «Ел җәмәгатьчесе» номинациясендә җиңү өчен көрәшәчәк. Аңа «үзеңне тәкъдим итү», шулай ук «белемнәрне тикшерү», «проектны яклау» һәм «тематик дебатлар» сынауларын узарга кирәк булачак.

КФУның тагын бер магистранты Надежда Сәйфуллина «Ел интеллекты» номинациясендә тәкъдим ителде. Икенче этапта аңа түбәндәге сынаулар үтәргә кирәк булачак: аларга «Үзеңне тәкъдим итү», «Белемнәрне тикшерү» һәм башкалар керә .

«Ел журналисты» номинациясендә җиңү өчен КФУның 4нче курс студенты Альмира Мортазина көрәшәчәк. Аның сынаулары арасына «Үзеңне тәкъдим итү», «Эссе», «Махсус репортаж» һәм «Интервью» керәчәк.

«Ел старостасы» номинациясендә КФУның 5 нче курс студенты Анастасия Швагер үзен тәкъдим итәчәк. Аңа түбәндәге сынауны узарга кирәк: «Үзеңне тәкъдим итү», «Белемнәрне тикшерү», «тематик дебатлар» һәм «Кейс карары».

Финалда катнашучыларны үзеңне тәкъдим итү, иҗади, спорт һәм интеллектуаль сынаулар көтә. Ахырда һәр номинациядә өчәр җиңүче сайлап алыначак. Быел премиянең приз фонды 2 млн сумнан артык тәшкил итә. Финал Казанда Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясендә узачак.

«Ел студенты» Россия милли премиясе Россия Федерациясе Мәгариф һәм фән министрлыгы ярдәме белән 2014 елдан гамәлгә ашырыла. Проектның максаты-фән, һөнәри осталык, иҗат, спорт, журналистика, яшьләр сәясәте, студентлар лидерлыгы, иҗтимагый эшчәнлек һәм иреклелек өлкәсендә аерым уңышларга ирешкән Россия Федерациясе Югары белем бирү оешмалары укучыларын ачыклау һәм аларга ярдәм итү.

Экспертлар советы һәм жюрие арасында: беренче Олимпия чемпионы Аделина Сотникова, «Медиа матбугат» АҖ генераль директоры, «Нәрсә?» Кайда? Кайчан?» клубның иң яхшы капитаны, «Бәллүр сова» исеменә ике тапкыр лаек булган Алексей Блинов, хокукка ия булучыларга ярдәм итү милли фондының башкарма директоры Наталья Гойденко, Беренче каналда «Доброе утро» программасының махсус корреспонденты Алинә Сакаева һәм башкалар катнашты.

Диана Садретдинова әзерләде.