Казан химия мәктәбе музее 155 еллыгын билгеләп үтте

9 декабрьдә Казан университетының химия мәктәбе музеена 155 ел тулды. Бәйрәм тантаналары кысаларында бүләк итү көннәре һәм ачык ишекләр көне узды. Бу хакта КФУның бердәм мәгълүмати-басма үзәгенә Казан университетының химия мәктәбе музее җитәкчесе Лиана Алтынова сөйләде.

Лиана Алтынова сүзләренә караганда, 7, 8 һәм 10 декабрьдә истәлекле дата уңаеннан музейда ачык ишекләр көне узды. Бушлай экскурсияләр мөмкинлегеннән 120гә якын кеше файдаланган. Традиция буенча, КФУ музей фондлары чыгарылыш сыйныф укучылары, укытучылар һәм кунаклар исеменнән бүләкләр белән тулылана. Бу юлы Казан химия мәктәбе музее фондлары 10лап экспонат белән тулыланды.

Лиана Алтынова хәбәр иткәнчә, химия институты директоры Владимир Галкин музейга бик кызыклы экспонат — Арбузов миниатюрадагы колбаны тәкъдим итте, ул Казан университетының 175 еллыгына хезмәткәрләре тарафыннан бүләк ителгән иде.

Лиана Алтынова сөйләгәнчә, хәзер КФУның төп бинасы ишеге алдында урнашкан Казан химия мәктәбе музее коллекциясендә 6 меңнән артык саклау берәмлеге бар. Аларның иң кыйммәтленәре — Клаус рутений, Бутлеров кәнәфиләре, төрле китаплар, Казан университетында эшләгән елларда дөньякүләм танылган галимнәр тарафыннан алынган химик матдәләр коллекциясе һәм башка бик күп нәрсәләр.

Юбилей датасы 1863 елның 9 декабренә туры килә. Бу көнне Казан университетында лаборатория каршындагы музей сакчылары вазыйфасы оештырылган иде. Аны А. М. Бутлеров тәкъдиме буенча Гуго Иоахим улы (Алексей Иванович) Ломан алды. Казанда табигать сакчылары һәм табиблар съездында булганда, Ф. М. Флавицкий А. М. Бутлеров тәкъдиме буенча химия лабораториясе каршындагы музей сакчылары урынын алырга тәкъдим итә. 1911 елда музей сакчылары, лаборант һәм вокзал-доцент вазыйфасын 1917

елга кадәр Дмитрий Мильтиадович Марко башкара. Казан химия мәктәбе музее коллекциясен тулыландыру мәсьәләләренә А. Е. Арбузов зур игътибар бирде.

XXI гасырда Казан химия мәктәбе музеенда интерьерлар, уникаль химик матдәләр , савыт-саба, китаплар һәм кулъязмалар саклана. Үсеп килүче буын белән эшләүдә мәдәни-мәгариф эшчәнлегенең яңа формалары барлыкка килде. Биредә 5 яшьтән алып балалар өчен музей дәресләре үткәрелә. Алар балаларда да, өлкәннәрдә дә зур кызыксыну уята.

Диана Садретдинова әзерләде. КФУ Журналистика һәм медиакоммуникацияләр югары мәктәбе студенты.