КФУ асспиранты “Нефть һәм газ химиясе” конференциясенең яшь галимнәр конкурсында җиңде

Томскта РФА Химия институтының 50 еллыгына багышланган «Нефть һәм газ химиясе» XI Халыкара конференциясе үз эшен тәмамлады.

Тикшеренүче үз чыгышында  гидродинамик модельләштерү нигезендә  нефть бирүчәнлекне арттыру методы буларак водород пероксидын куллану потенциалына бәя бирде.

Томскта РФА химия институтының 50 еллыгына багышланган «Нефть һәм газ химиясе» XI Халыкара конференциясе үз эшен тәмамлады.

Конференциядә пленар һәм төп докладлар тәкъдим ителде һәм сайлап алынган докладларның flash-презентациясе белән стенд сессиясе оештырылды.

Конференциядә илнең алдынгы вузлары аспирантлары, фән кандидатлары һәм профессорлары катнашты. Казан федераль университетын КФУның Геология һәм нефть-газ технологияләре институты аспиранты Рохас Аллан Родригес тәкъдим итте. Үз чыгышында ул гидродинамик модельләштерү нигезендә нефть бирүчәнлекне арттыру методы сыйфатында водород пероксидын куллану потенциалына бәя бирде. Яшь галимнең доклады яшь галимнәр конференциясе конкурсында «Иң яхшы доклад» номинациясендә беренче урынны алды.

«Традицион нефть чыганакларында запаслар кими, ә дөньяда энергия таләпләре ел саен экспоненциаль рәвештә арта. Артык үзле нефтьләр өчен нефть бирүчәнлекне арттыруның термик ысуллары иң нәтиҗәлесе, ләкин пласттан чыгару өчен шактый кыйммәт. Торбаларда өске һәм аскы катламнарда энергияне югалту аркасында түбән калынлыктагы тирән ятмаларга пар кертү шулай ук рентабельле түгел. Болар барысы да проектлар икътисадында зур роль уйный», — дип бүлеште үз доклады белән Р.А. Родригес.

Шулай ук конференциядә «нефть өлкәсе» өчен башка актуаль темалар да яңгырады. Әйдәп баручы югары уку йортларыннан тикшеренүчеләр углеродлы чималны эшкәртүнең термик һәм термокаталитик процессларының эш системасы аспектларын ачты, нефть-газ чыгаруны арттыру тенденцияләрен, альтернатив методларны һәм башка бик күп нәрсәләрне карадылар.

«Коллегалар төрле һәм җитди өлкәләрдә, мәсәлән, нефть фракцияләрен тирәнтен өйрәнү, яңа һәм нәтиҗәлерәк катализаторлар эшләү, нефть транспорты өчен җитди проблемаларны хәл итү буенча тикшеренүләр нәтиҗәләрен тәкъдим иттеләр», — дип форумда тәкъдим ителгән эшләр дәрәҗәсен билгеләп үтте КФУ аспиранты.

Чыгарыла торган традицион булмаган  запасларны гидродинамик модельләштерү белән яшь галим инде 4 ел шөгыльләнә. Артык үзле нефтьләрне кысрыклап чыгару өчен технология потенциалын анализлау темасына доклад соңгы тикшеренү эшләренең беренчел нәтиҗәләрен чагылдырды. Әлеге нәтиҗәләр «Татнефть» компаниясе белән берлектә яңа пилот проектын проектлаганда кулланылачак.

Автор: Аделя Шемелова, КФУ Медиакоммуникацияләр үзәге