КФУ доценты РФ законнарын яңарту буенча эшләячәк

Россия Федерациясе Конституциясенә төзәтмәләр кертелгәннән соң, йөздән артык федераль конституцион һәм федераль законнарны үзгәртү яисә кабул итү таләп ителә.

Федераль һәм региональ законнарны Россия Конституциясенә туры китерү РФ Федерация Советының һәм төбәк парламентларының бурычы булып тора. Конституциягә төзәтмәләр кертү турында тәкъдимнәр әзерләү буенча эшче төркем үз эшен әлеге закон чыгару эшчәнлегендә җәмәгатьчелек фикере аккумуляторы буларак дәвам итәчәк.

Төркем составына Татарстан Республикасыннан ике вәкил — ТР Дәүләт Советы рәисе Фәрит Мөхәммәтшин һәм Казан федераль университеты Юридик факультетының конституцион һәм административ хокук кафедрасы мөдире, доцент Евгений Солтанов керә.

3 июльдә видеоконференция режимында РФ Президенты Владимир Путин уздырган эш төркеме әгъзалары белән очрашу барышында федераль һәм төбәк законнарын Россия Федерациясе Конституциясенә кертелгән төзәтмәләргә туры китерү буенча алда торган эш өстенлекләре турында фикер алышынды.

РФ Конституциясенә төзәтмәләр кертү буенча гомумроссия тавыш бирү 25 июньнән 1 июльгә кадәр барды. Анда сайлаучыларның 68 проценты катнашты, аларның 78 проценты төзәтмәләрне хуплады.

«4 июльдән Конституциягә төзәтмәләр үз көченә керде. Алар кайбер социаль гарантияләрне ныгытуга, парламент вәкаләтләрен киңәйтүгә кагыла, югары вазыйфаи затлар өчен чикләүләр кертә, халыкара законнар таләпләре буенча Россия конституциясенең өстенлеген билгели, Дәүләт Советы ролен һәм статусын ныгыта. Конституция төзәтмәләре (гомумән алганда алар 206) Россия Федерациясе субъектлары законнарына үзгәрешләр һәм өстәмәләр, законга кагылышлы актлар кертүне таләп итә. Моннан тыш, конституциячел-хокукый җайга салу предметы булмау сәбәпле илнең Төп законы текстына кермәгән тәкъдимнәрне яңадан карарга һәм аларны канунга кертергә мөмкинме икәнлеген хәл итәргә кирәк булачак «, — дип сөйләде башкарылачак эш турында Евгений Солтанов.

Видеоконференция вакытында конституциядәге үзгәрешләр буенча эш төркеме рәистәше, РФ хөкүмәте каршындагы Закон һәм чагыштырма хокук белеме институты директоры, Казан федераль университетының Попечительләр советы әгъзасы Талия Хабриева билгеләп үткәнчә, Конституцияне үзгәрткәннән соң төбәкләрнең 650 кануны һәм уставы төгәлләштерелергә тиеш. Шулай ук Россия Федерациясе хөкүмәтенең ким дигәндә 150 карарын төзәтергә кирәк булачак.

Дәүләт Думасы һәм башка закон чыгару органнары гамәлгә ашыра башлаган масштаблы законнар чыгару эшендә, РФ Конституциясенә төзәтмәләр кертү турында тәкъдимнәр әзерләү буенча эшче төркем әгъзалары, Е. Солтанов сүзләренчә, «киң иҗтимагый фикер алышу һәм хакимиятнең барлык дәрәҗәләренең закон чыгару органнарына җәмәгатьчелек исеменнән конкрет тәкъдимнәр кертү арасында үзенчәлекле күпер» булачак.

Автор: Лариса Бусиль, фото: tass.ru