КФУ клиникасында гриппка каршы вакцинация кампаниясе башланды

Казан федераль университеты клинакасында гриппка каршы вакцина ясый башладылар. Ноябрь уртасына кадәр 20 меңнән артык кешегә прививка ясау планлаштырыла.

КФУның Университет клинакасында «Совигрипп» вакцинасын кадарга уйлыйлар. Ул  А (H1N1), A (H2N3) һәм B тибындагы грипп вирусына каршы тора ала.

Гриппка каршы иммунитет вакцинадан соң 2-4 атна үткәч барлыкка килә. Шуңа күрә прививканы эпидемик күтәрелешкә кадәр бер-ике ай алдан ясату мөһим.

Униклиниканың эпидемиология бүлеге мөдире Татьяна Шляпченкова әйтүенчә, вакцинациянең максаты — чирне максималь киметү.

«Прививка ясалган кеше авырырга мөмкин, ләкин аны җиңел яки уртача формада үткәреп җибәрә. Шулай ук вакцинация грипп китереп чыгарырга мөмкин авыруларга каршы профилактика чарасы да булып тора», — диде Татьяна Шляпченкова.

Грипп белән авыру куркынычы булучылар арасында медицина, мәгариф, транспорт хезмәткәрләре, мәктәпкәчә яшьтәге һәм мәктәп яшендәге балалар, студентлар, йөкле хатын-кызлар, 60 яшьтән өлкәнрәк кешеләр бар. Клиникага беркетелгән халык һәм Казан федераль университеты хезмәткәрләре Вишневский урамы, 2а йорты буенча прививканы бушлай, ә калганнар түләүле нигездә кадата ала.