КФУ профессоры «Википедия»нең рус версиясендә рекорд куйды

Халыкара мөнәсәбәтләр институты профессорының ирекле энциклопедиядә урнаштырылган йөз мәкаләсе «Сайланма» статусын алды.

Шушы көннәрдә Казан федераль университеты Халыкара мөнәсәбәтләр институтының алтаистика һәм китай теле кафедрасы профессоры Дмитрий Мартыновның йөзенче мәкаләсенә «Сайланма» статусы бирелде. Ул Кытай цивилизациясенә кагылышлы тарихи фикерне өйрәнүгә багышланган.

«Википедия» ирекле энциклопедиясе — һәркем яза ала торган сайт дип санала. Һәркем инде бастырылган материалны төзәтергә мөмкин. Әмма чынлыкта «Вики»ның сыйфатны контрольдә тотуның күп баскычлы децентрализацияләнгән системасы бар. Иң яхшы мәкаләләр «Сайланма» категориясенә эләгә, бу дәрәҗәгә җитеп бетмәгән мәкаләләр — «Яхшы (хорошие)» бүлегендә, ә тулаем алганда «Википедия» стандартларына туры килә дип саналганнары — «Добротные»статусында. Бу категорияләргә заманча әдәбият нигезендә язылган, үз өлкәләрендә яңа казанышларны чагылдыра торган һәм аеруча җентекле редакторлык эше һәм иллюстрацияләр сайлап алу белән аерылып торган мәкаләләр керә.

Хәзерге вакытта «РуВики» да 1355 сайланма мәкалә бар, аларның 100 се хәзер Дмитрий Мартынов каләменә карый. Бу абсолют рекорд. Аның иң якын «көндәше» — Томск журналисты, белеме буенча тарихчы, Борынгы Рим турында мәкаләләр язучы Николай Эйхвальд — әлегә 52 сайланма мәкалә авторы булып тора.

«Сайланма» һәм «яхшы» мкаләләр — данәле продукт. Алар, кагыйдә буларак, бер кеше тарафыннан языла. Мондый мәкаләләр бик аз: рус «Википедиясе»ндә бүген барлыгы 1 500 000 мәкаләгә 1355, инглиз телендә 6 200 000 мәкаләгә 5 822 се туры. Бу омтылырга кирәк булган үрнәк. Күләме буенча — 80 000 нән 250 000 гә кадәр «сайланма» мәкалә — ул һәр яктан предметны тасвирларга тиешле зур булмаган китап. Бу бик авыр, ювелир эш, шуңа күрә «Википедия» түләнми торган хобби гына булган бер кешедән 100 шундый мәкалә — бу рекорд. Өстәвенә, мин үземнең турыдан-туры белгечлегем предметында гына йомылмыйм «, — дип уртаклашты Д.Мартынов.

КФУның алтаистика һәм кытай теле кафедрасы профессоры үзе өчен «Википедия»нең рус версиясен 2006 елда эшләтеп җибәргәннән соң ярты ел узгач ачкан. Рәсми рәвештә автор буларак 2008 елның 22 августында теркәлгән.

«Минем» Вики-стаж инде 12 ел. «Википедия» аңа җитди итеп карамаган,  хәтта ачыктан-ачык кимсетүле мөнәсәбәттә булган чорда да, кирәкле булуын практика белән күптән расланган мөһим проект иде, — диде Д.Мартынов. — Бу интеллектуаль волонтерлар бергәлеге, алар үзләре өчен бөтен дөньяда булган һәм хәзерге әйберләрне тасвирларга алынган. Бу җитәкчелек һәм башка шундый бюрократик структуралардан башка эшләнә. «Викимедиа» фонды — баш, һәм аның төбәк вәкилләре, шул исәптән Россия вәкилләре дә «Википедия»нең техник базасы — серверлар һәм башкалар эше өчен иганәләр генә җыя. Бөтен калган эш, шул исәптән сыйфатны контрольдә тоту да ирекле рәвештә гамәлгә ашырыла».

Сүз уңаеннан, ирекле энциклопедиянең рус версиясендәге миллион ярым мәкаләнең яртысы диярлек  нибары 900 катнашучы тарафыннан язылган. Алар, күбесенчә, катгый рәвештә ирекле башлангычларда эшләүче югары квалификацияле экспертлар. Дмитрий Мартынов үзе 12 ел эшләү дәверендә «Википедиядә» 406 мәкалә язган һәм тагын 156 мәкаләне капиталь эшкәрткән. Шунысы игътибарга лаек, өч ел элек — 2017 елның 6 августында аның күренекле антиковед, фәлсәфәче һәм XVII гасыр юристы турындагы «Липсий, Юст» дигән илленче мәкаләсенә «Сайланма» статусы бирелгән иде.

«Вики»да эшләүнең перспективалары һәм планнары турында сөйләсәк, алар, нигездә, реаль дөньяда профессиональ үсешне һәм акча эшләүне тәэмин итүче реаль эш белән чикләнгән. Шуңа күрә соңгы ике елда мин күбрәк үземнең төп шөгыльләрем белән бәйле темалар буенча яза башладым.

Мәсәлән, үзенчәлекле фәнни дисциплина «кытай антикварианизмы» (цзиньшисюэ), атаклы конфуцианчылар Ляо Пина һәм Чжан Цзяня турында нульдән башлап мәкалә язырга планлаштырам.  Соңгысы турында мин «Россия — Кытай: тарих һәм мәдәният» конференциясендә доклад ясаячакмын, — диде спикер. — Моның өчен бик кыйммәтле басмаларны миңа хәзер Кытайда яшәүче хезмәттәшем — Евгений Матяш бирде. Интеллектуаль киңлек буларак, «Википедия»нең зур өстенлеге — планлы регламентация булмауда һәм теләсә кем алдында үз-үзеңнән башка хисап тоту кирәк булмавында. Мәсәлән, үз-үзеңне изоляцияләү вакытында мин көтмәгәндә даһи астроном һәм ярым онытылган композитор Уильям Гершель турында мәкалә яздым. Миңа ул Иммануил Кант замандашы, Мәгърифәт чоры фәненә методологик якын килү классигы буларак кызыклы.  Ягъни, ничек кенә булмасын, сайлау иреге булса да, мин язган мәкаләләр ниндидер метатекстны тәшкил итәләр һәм, ничек кенә булмасын, һөнәри эшчәнлектә дә ярдәм итәләр».

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, шулай ук «Википедиядә» Дмитрий Мартыновның үзе турында мәкалә бар, ул РГГУ тарих-архив институтыннан коллегасы, профессор Михаил Бабкин тарафыннан язылган. Элегрәк без Д.Мартыновның «Википедиядә» елның иң яхшы ике мәкалә авторы булуы турында яздык.

Автор: Алинә Искәндәрова, фото: Инна Басырова