КФУ ректоры Илшат Гафуров «Остров 10-22» белем бирү интенсивында катнаша

«Утрау 10-22» белем бирү интенсивы быел икенче тапкыр уза. Аның максаты-Россиянең технологик үсеше өчен кадрлар әзерләү өлкәсендә системалы үзгәрешләрне гамәлгә ашыра алырлык төбәк университетлары командаларын булдыру һәм үстерү.

Программаны оештыручылар «20.35» НТИ университеты, Фән һәм югары белем бирү министрлыгы, Сколково фән һәм технологияләр институты, Россия венчур компаниясе (РВК), Стратегик инициативалар агентлыгы (СИА), EdCrunch мәгарифендәге технологияләр буенча глобаль конференцияне оештыручылар.

Оештыручылар фикеренчә, тулаем мәгариф системасы һәм югары уку йортлары алдында торган технологик алга китеш өчен кадрлар әзерләү бурычы, аерым алганда, системалы үзгәрешләргә тиешенчә әзерләнәчәк һәм югары уку йортларында аларны гамәлгә кертү өчен идарәче командалар булуны күздә тота. Югары уку йортлары җитәкчелеге, төбәк хакимиятләре, студентлар берләшмәләре лидерлары, яшь галим-практиклар, югары технологияле бизнес вәкилләре һәм инвесторлар булган әлеге командаларны булдыру, үстерү һәм берләштерү «10-22 утрау » программасына багышланачак.

Белем бирү интенсивы кысаларында 8 факультет — «үтәли технологияләр» факультеты, Илкүләм технологик инициатива базарлары факультеты, Идарә итү факультеты, гуманитар факультет, белем бирү технологияләре факультеты, экосистемалар һәм урбанистика факультеты, технологик эшкуарлык һәм технологияләр трансферы факультеты, киләчәк практикасы факультеты һәм өстәмә һөнәри белем бирүнең яңа форматлары лабораториясе, шулай ук фикерләү клублары эшләячәк.

«Утрау» ның программасы һәм эш форматы Россиянең 2035 елга кадәр фәнни-технологик үсеш стратегиясе логикасына туры китереп формалаштырылган.

Әйтик, РФ Фән һәм югары белем министры Михаил Михайлович Котюков сүзләренә караганда, «кайбер өлкәләрдә кайчагында эш бирүчеләрне көтеп тору һәм мәктәпне тәмамлаучыларның реаль белемнәре арасында «дисгармония» бар. Әмма чынлыкта бу проблема шактый җиңел хәл ителә: иң беренче чиратта, эш бирүчеләрнең үзләрен белем бирү процессына җәлеп итү, уку программаларын хезмәт базары таләпләренә якынайту зарур. Югары уку йортларын тәмамлаучылар конкуренциягә сәләтле булырга мөмкинлек бирәчәк компетенцияләр дәрәҗәсен алырга тиеш».

«Утрау 10-22» программасы төрле тармак белгечләре һәм экспертларның, академик галимнәрнең һәм мәгариф өлкәсендәге белгечләрнең, хакимият һәм бизнес вәкилләренең көч синергиясен күз алдында тота.

Сүз уңаеннан, интенсив Сколково фән һәм технологияләр институтында 10 июльдән 22 июльгә кадәр узачак.

Альберт Гатауллин әзерләде. КФУ Журналистика һәм медиакоммуникацияләр югары мәктәбе студенты.