КФУ студентлар отрядлары «Зимняя Знаменка» фестивале дипломантлары булдылар

Быел фестивальдә университетның берьюлы биш  отряды катнашты.

Екатеринбургта «Зимняя Знаменка» XVI иҗат фестивале узды, аның кысаларында бозда авторлык җырлары, шигърият һәм биюләр конкурслары узды. Җырлы конкурс йомгаклары буенча Казан федераль университеты студентлар отрядлары штабының «Максимум» һәм «Орфей»  төзелеш отрядлары  дипломант булдылар.

«Свердловск өлкә студентлар отряды» яшьләр иҗтимагый оешмасы оештырган «Зимняя Знаменка» иҗат фестивалендә катнашу Казан университеты студентлар отрядларының күркәм традициясенә әйләнде. Быел фестивальдә университетның  берьюлы биш  отряды катнашты: «Максимум» һәм «Орфей» студент төзелеш отрядлары, «Калейдоскоп» һәм «Тайгер» студентлар педагогика отрядлары, шулай ук студентларның «Магеллан» проводниклар отряды.

Шигърият конкурсында КФУ студентлар отрядлары комиссары Алена Кузнецова үзенең «Когда небо окрасится в алый» әсәрен  укыды. Алена бу бәйгедә 29 катнашучының берсе булды.

Фестивальнең иң популяр һәм мактаулы конкурсы — җыр бәйгесе, ул илебезнең төрле почмакларыннан катнашучыларны җыя. Анда Екатеринбург, Казан, Пермь, Түбән Тагил, Мәскәү һәм Санкт-Петербургтан килгән катнашучылар 41 җыр башкардылар, алар арасында Казан университеты студентлар отрядлары активистларының өч автор җыры да бар иде. «Калейдоскоп» студентлар педагогика отряды  командир Гүзәл Габдрафикова һәм методист Юлия Матросова башкаруында «Давай вспомним» җырын (шигыре  — Юлия Матросованыкы, музыкасы — Динар Батталовныкы) тәкъдим итте, ә «Тайгер» студентлар педагогика отряды КФУның СО командиры Диана Вигерина һәм «Тайгер» СПО методисты Анна Баранчикова башкаруында үзенең отряд гимнын (шигыре һәм музыкасы — Диана Вигеринаныкы) тәкъдим итте.

«Максимум» һәм «Орфей» студент төзелеш отрядлары «Сириус» студентлар педагогика отряды активисты Алинә Камалиева катнашында жюри әгъзаларына һәм фестивальдә катнашучыларга «Гореть» дигән авторлык җырын (шигыре — Җәмил Сәлимгәрәев, музыкасы — Айдар Гайнеев) тәкъдим иттеләр. Ул активистларга конкурс дипломантлары булырга ярдәм итте.

“Знаменка” фестивален үткәрү фестиваль белән генә чикләнми. Казан университеты студентлар отрядлары фестивальнең кадерле тәлинкәләрен алдылар һәм үз-үзеңне изоляцияләү режимы көннәрендә чара онлайн-форматка күчте һәм «Чикләрсез Знаменка» булды. Җәен инде 49 нчы тапкыр студент отрядлары катнашучыларын һәм ветераннарын җыячак «Җәйге Знаменка» фестивале Свердловск өлкә студентлар отряды оештырган төп вакыйга булырга охшап тора.

Автор: КФУның медиакоммуникацияләр үзәге