КФУ вәкилләре «Татарстан өчен илле иң яхшы инновацион идея» конкурсының җиңүчеләре һәм стипендиатлары

Рөстәм Миңнеханов «Перспектива» номинациясендә җиңүчеләрне бүләкләде, анда КФУ IT-лицеенда укучы «Сильван» проекты иң яхшылардан санала.

Казан федераль университетының 13 вәкиле «Татарстан Республикасы өчен илле иң яхшы инновацион идея» XIV конкурсында җиңүчеләр арасына керде. 13 декабрьдә Казанда «Корстон» бинасында Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашында бүләкләү тантанасы узды.

Җиңүчеләрне сәламләп, Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, быелгы конкурска 2 меңгә якын проект кергән һәм конкурста катнашучылар һәм партнерлар адресына рәхмәт сүзләре җиткерде.

«Бу проектлар республика конторалары белән генә чикләнә алмый. Безнең проектларны бөтен дөнья буенча алга этәрергә кирәк. Безнең базар һәм мөмкинлекләр җитәрлек чикләнгән, һәм безгә яңа базарлар кирәк. Конкурс кысаларында үткәрелә торган эш тулаем илебез өчен мөһим», — дип белдерде Татарстан Президенты.

Рөстәм Миңнеханов шулай ук «Перспектива» номинациясендә җиңүчеләрне бүләкләде. «Социаль әһәмияткә ия инновацияләр» номинациясендә җиңүчеләрне Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин бүләкләде. Ул конкурсантларга үзләренең идеяләре конкрет проектларга әверелүен һәм республиканы алга этәрүләрен теләде.

КФУ проректоры Дмитрий Пашин хәбәр иткәнчә, быел Казан федераль университетыннан конкурска 28 гариза бирелгән. КФУның 13 вәкиле төрле номинацияләрдә җиңү яулады һәм «Татарстан Республикасы өчен илле иң яхшы инновацион идея» конкурсы стипендиатлары булдылар.

«Татарстан Республикасы өчен илле иң яхшы инновацион идея» конкурсы быел 14 нче тапкыр үткәрелә. Конкурска республиканың фәнни-техник, икътисади, социаль һәм гуманитар үсеше проблемаларын чишүгә

юнәлдерелгән проектлар кабул ителә. Аның максаты — инновацион эшчәнлекне стимуллаштыру, фәнни-техник өлкә белгечләренең интеллектуаль казанышларын пропагандалау, Татарстан Республикасының фәнни-техник һәм социаль-икътисадый бурычларын хәл итүдә Россия регионнарының, чит илләрнең интеллектуаль потенциалын куллануга ярдәм итү. Оештыручылар — Татарстан Республикасының Инвестицион-венчур фонды, Татарстан Фәннәр Академиясе һәм республиканың Мәгариф һәм фән Министрлыгы.

Быел конкурс 9 номинация буенча узды: «Перспектива», «Мәгарифтә инновацияләр», «Инновацияләр старты», «Наноимпульс», «Ел патенты», «Социаль әһәмияткә ия инновацияләр», «Яшьләр инновацион проекты», «Цифрлы икътисад», «Милли технологик инициатива проектлары». Җиңүчеләр 25 меңнән 50 мең сумга кадәр премия яки проектны үстерү өчен акча ала.

«Инновацияләр старты» номинациясендә «модификацияләнгән нефть ягулыклары җитештерү өчен депрессор — дисперглаучы анталар алуның энергия һәм ресурсларны саклау технологияләрен эшләү» проекты билгеләнде, аның авторы-КФУның Геология һәм нефть-газ технологияләре институтының табигать битумнарын үзләштерү буенча 1 категорияле инженер-проектчы Динар Вәлиев.

«Химград» стипендияләренә «ишемик авыруларны дәвалау өчен Мультигенный препарат» проекты биология фәннәре кандидаты Ринат Мөхәммәдиев «С-8-с-9 хәлендәге ике яклы бәйләнеш булган җитештерү трихотецен нигезендә яңа дару препараты эшләү» проекты белән Диләрә Гатина лаек булды.

Диана Садретдинова әзерләде. КФУ Журналистика һәм медиакоммуникацияләр югары мәктәбе студенты.