КФУда иң яшь фән кандидаты билгеле

Химия буенча кандидатлык диссертациясен КФУ ның 22 яшьлек аспиранты яклады. Михаил Ягофаровның диссертация эше химия термодинамикасының фундаменталь мәсьәләләренең берсенә багышланган.

26 февральдә КФУның Химия институтында 1 ел белем алучы аспирант, физик химия кафедрасы ассистенты Михаил Ягофаровның химия фәннәре кандидаты гыйльми дәрәҗәсенә диссертациясе яклау узды. Ул «эретү һәм ароматик кушылмаларны эретү энтальпияләре һәм эретү энтальпиясенең температурага бәйлелеге» дип атала.

А.Е. Арбузов исемендәге органик һәм физик химия институтының диссертация советы бертавыштан М. Ягофәровка «физик химия» белгечлеге буенча фәннәр кандидаты гыйльми дәрәҗәсен бирде. Бүгенге көндә 22 яшьлек Михаил Казан федераль университетында иң яшь фән кандидаты.

«Михаил Ягофаров 2 нче курста диссертация өстендә эшли башлады, — дип сөйли аның фәнни җитәкчесе, КФУның Химия институтының физик химия кафедрасы мөдире Борис Соломонов. Аның эше химия термодинамикасының фундаменталь мәсьәләләренең берсенә багышланган. Химикларга һәм физикларга барлык термодинамик функцияләрнең 298 к. стандарт температурага китерүе яхшы билгеле. Бер матдә эрү энтальпиясе генә стандарт температурага китерелми. Бу аның бер температурада гына үлчәнүенә бәйле. Матдәләр эрү энтальпиясен үлчәү 200 елдан артык дәвам итә, һәм беркем дә аның бәясен стандарт температурага китерүнең эксперименталь ысулын булдыра алмады. Бу проблема Миша диссертация эшендә хәл ителгән».

Диссертация материаллары буенча химия термодинамикасы буенча алдынгы чит ил журналларында 12 мәкалә басылып чыккан. Шуларның унысында Михаил Ягофаров беренче автор.

Айдар ГАЛИМОВ әзерләде. КФУ Журналистика һәм медиакоммуникацияләр югары мәктәбе магистры.