КФУда Н.И. Лобачевский исемендәге медаль һәм премия тапшырылачак

Конкурста катнашу өчен гаризалар 30 июньгә кадәр кабул ителә.

Казан федераль университеты  «Фундаменталь һәм гамәли математика өлкәсендә күренекле эшләр өчен» Н.И. Лобачевский исемендәге медален һәм премиясен алуга конкурс игълан итә.

Н.И. Лобачевский исемендәге медаль, шулай ук акчалата премия (2021 елда аның күләме 75000 АКШ доллары тәшкил итә) ике елга бер тапкыр бирелә. Аны галимнәр фән һәм практика, фундаменталь һәм гамәли математика өлкәсендә мөһим булган фәнни хезмәтләре, ачышлары һәм уйлап табулары өчен  ала.

Н.И. Лобачевский исемендәге медаль һәм премия конкурсында шәхси рәвештә Россия һәм чит ил галимнәре катнаша ала. Медаль һәм премия алуга кандидатлар күрсәтү хокукы: Россия Фәннәр академиясе һәм Татарстан Фәннәр академиясе академикларына һәм әгъзаларына, чит ил дәүләт академияләре һәм дәүләт фәнни бергәлекләре әгъзаларына, шулай ук Россия һәм чит ил фәнни учреждениеләренә, югары уку йортларына, дәүләт фәнни һәм инженер-техник җәмгыятьләренә, РФА фәнни советларына һәм фәннең мөһим проблемалары буенча башка ведомстволарга, министрлыклар, ведомстволарның фәнни-техник советларына, югары технологияле компанияләргә бирелә.

«Бу Казан университетының яңа тарихында Николай Иванович Лобачевский исемендәге медаль һәм премия алу өчен өченче конкурс. Катлаулы эпидемиологик вәзгыятькә карамастан, премияне тапшыру һәрхәлдә булачак. Бүләкләү тантанасында лауреатның шәхсән катнашуы, һәрвакыттагыча, мәҗбүри шарт булып тора. Ул КФУның Император залында ноябрь ахырында — 2021 елның декабрь башында узачак. Медаль һәм премияне Попечительләр советы рәисе һәм югары уку йортының гыйльми советы рәисе тапшырачак, — дип сөйләде конкурсның жюри әгъзасы, КФУның Н.И.Лобачевский исемендәге математика һәм механика институты директоры Екатерина Турилова.

Премия һәм медаль тапшыру 1 декабрьдә билгеләп үтеләчәк даһи рус математигы, евклид булмаган геометриягә нигез салучы, Казан университеты ректоры (1827-1845) Н.И. Лобачевскийның туган көненә (1792-1856) туры китерелде.

«Бүгенгә рәсми рәвештә бер кандидат теркәлгән, әмма без дәгъвачылар саны үсәр дип өметләнәбез. Конкурста катнашу өчен гаризалар 2021 елның 30 июненә кадәр кабул ителә. Җиңүче бу елның 30 сентябреннән дә соңга калмыйча билгеләнәчәк, — дип хәбәр итте Екатерина Александровна.

Ул Россиядә дә, дөньяда да бу бүләккә лаеклы шактый күп галимнәр бар дип билгеләп үтте.

«Безнең премия фундаменталь һәм гамәли математика өлкәсендә күренекле казанышлар өчен бирелә. Мондый казаныш математик бергәлек өчен генә түгел, ә тулаем дөнья фәне өчен мөһим булган эшләр циклы, бурычларны яки бурычлар циклын хәл итү булырга мөмкин «, — диде Математика һәм механика институты директоры КФУ.

Белешмә өчен

Н.И. Лобачевский исемендәге медаль һәм премия 1897-1937 елларда Казан университеты тарафыннан  бирелгән Н.И. Лобачевский исемендәге  премия; СССР Министрлар Кабинеты карары белән гамәлгә куелган Н.И. Лобачевский исемендәге медаль — бөек математик тууга 200 ел тулу уңаеннан һәм 1992-2002 елларда Казан дәүләт университеты тарафыннан бирелгән зур бүләкнең варислары.

2019 елда Н.И. Лобачевский исемендәге медаль Канада математикасы Даниэль Вайска Хакенның (Virtually Haken conjecture) геометрик теориягә караган һәм тулы бер рәт чиксез төркемнәрне тикшерү өчен кубок комплексларын куллану программасын тәкъдим итүче гипотезасын дәлилләгән өчен бирелгән.

2017 елда Н.И. Лобачевский исемендәге медаль һәм премиягә Америка математигы, дифференциаль геометрия өлкәсендә белгеч Ричард Мелвин Шен лаек булды.

Конкурс турында тулырак мәгълүмат монда.

Автор: Лариса Бусиль, фото: Александр Кузнецов