КФУда туган телләргә багышланган Халыкара форум бара

КФУ базасында туган телләрне үстерү проблемалары һәм перспективалары турында фикер алышачаклар.

Форумның төрле секцияләрендә АКШ, Япония, Төркия, Үзбәкстан һәм башка илләрдән, шулай ук Россиянең төрле төбәкләреннән 300 дән артык галим, укытучы һәм укытучы катнашачак.

«IX Халыкара фәнни-гамәли конференциясе” 11-14 октябрь көннәрендә Казан федераль университетының Филология һәм мәдәниятара багланышлар институты базасында уза.

Оештыручылар — Россия Федерациясенең фән һәм югары белем бирү Министрлыгы һәм Казан федераль университеты. Форум Татарстан Республикасының дәүләт телләрен, башка телләрне саклау, өйрәнү һәм үстерү программасы кысаларында үткәрелә.

Форум кысаларында шулай ук «Көнчыгыш-Көнбатыш контекстында төрки халыкларның әдәбият һәм сәнгать мәдәнияте» VI Халыкара фәнни-гамәли конференциясе, «мәдәниятара багланышлар контекстында сәнгать һәм сәнгать белеме» VII Халыкара фәнни-гамәли конференциясе, «хәзерге заман шәһәренең рухи-тарихи тирәлеген саклау» III Халыкара фәнни-гамәли конференциясе үткәрелә. Шулай ук «телләр укытканда ачык белем бирүне гамәлгә ашыру» темасына түгәрәк өстәл узачак.

Бүген форум программасында — Татарстан Республикасының халык шагыйре, Г. Тукай исемендәге Дәүләт премиясе лауреаты, балалар язучысы һәм дәүләт эшлеклесе Роберт Миңнуллин белән очрашу.

IX Халыкара фәнни-гамәли конференциясен ачу тантанасы иртәгә, 10 сәгатьтә, КФУның Татарстандагы уку корпусының актлар залында була. Шуннан соң пленар утырыш эш секцияләрдә дәвам итәчәк.

Диана Садретдинова әзерләде.