КФУда узачак экскурсиядә XIX гасыр Казан матбугаты тарихы турында сөйләячәкләр

9 июньдә аны Журналистика һәм медиакоммуникацияләр югары мәктәбе доценты үткәрәчәк.

9 июньдә Казан федераль университетында «XIX гасыр Казан матбугаты һәм университет» бушлай экскурсиясе узачак. Аны журналистика тарихчысы, Журналистика һәм медиакоммуникацияләр югары мәктәбе доценты Айрат Бик-Булатов үткәрәчәк.

Экскурсия 15.00 сәгатьтә ВШЖиМК уку корпусы (Нужин профессоры ур., 1/37) янында башлана. Чарада катнашу өчен алдан язылу таләп ителми.

«Казан журналистикасы тарихы Казан университеты белән аерылгысыз бәйләнгән. Моны Россиянең башка төбәкләре белән чагыштырганда нәкъ менә Казан матбугатының принципиаль үзенчәлекләреннән берсе булганын тәнкыйтьчеләр XIX гасыр уртасыннан башлап әйтеп киләләр», — диде А.Бик-Булатов.

Университетта Россия провинциясенең вакытлы матбугатына башлангыч биргән «Казан хәбәрләре» газетасы (1811 елдан бирле чыгарылган) барлыкка килә. «Казан хәбәрләре» — 1812 елгы Ватан сугышы чорында чыккан бердәнбер провинциаль газета. Казанның барлык вакытлы басмалары 1838 елга кадәр университетта чыккан.

Казан  100 ел дәвамында университетның  теге яки бу профессоры аерым цензор булып хезмәт иткән Россиянең бердәнбер төбәге булган.

Университет шәһәрчегенең бер генә җирендә булачак экскурсия барышында анда катнашучылар Казанның төрле чорлардагы әйдәп баручы газеталары: «Волжский вестник», «Камско-Волжская газета», «Записки Императорского казанского экономического общества»; Казан журналистикасының беренче тарихчысы истәлегенә һәйкәлне; атаклы Зигмунд Фрейдның автордашы, аның кабинетында автографы белән китап та сакланган, һәм анда соңрак «татар Белинские» дип санаган татар тәнкыйтьчесе, «Казан медицина журналы» редакторы эшләгән бинаны; Павел Вяземский яшәгән йортны, XIX гасырның атаклы әдәби мистификациясе авторы («Письма и записки Оммер де Гелль») һәм башка бик күп нәрсәләр күргән урыннарны күрәчәкләр.

Автор: КФУның медиакоммуникацияләр үзәге, фото: Александр Кузнецов