КФУда В.Бехтерев мирасы турында фикер алыштылар

Казан университетында «В.М.Бехтерев һәм заманча шәхес психологиясе» VI Бөтенроссия конференциясе эшен төгәлләде.

Психология һәм мәгариф институтында «В.М.Бехтерев һәм заманча шәхес психологиясе» VI Бөтенроссия фәнни-гамәли конференциясе төгәлләнде. Ул Казан университетында Россиядә беренче психофизиологик лаборатория төзелүгә 135 ел тулуга багышланган иде.

Мәскәүдән, Тверьдан, Костромадан, Ярославльдән, Түбән Новгородтан, Чиләбедән, Курсктан, Барнаулдан, Екатеринбургтан, Пермьнән, Санкт-Петербургтан һәм Россиянең башка шәһәрләреннән 100 гә якын психолог пандемия шартларында онлайн-форматта узган конференциядә катнашты.

Өч көн дәвам иткән конференциянең җиде секция утырышларында 50дән артык доклад ясалды. Көн тәртибенә шәхес психологиясенең аеруча актуаль проблемаларына, шулай ук «кешелеклелек» төшенчәсенең төрле аспектларына кагылышлы мәсьәләләр чыгарылды.

Конференцияне оештыручылар: Казан федераль университеты, Россия психология җәмгыяте (Татарстан бүлеге), Россия Фәннәр академиясе психология институты. Конференция үткәрүнең төп максаты шәхес психологиясендә, шулай ук гомуми, социаль һәм медицина психологиясендә В.М.Бехтерев идеяләрен үстерү һәм практик куллану.

«Галимнәр, субъектның психофизиологик характеристикаларыннан алып, аның тормыш активлыгының төрле аспектларына һәм нейрофобия проблемаларына кадәр, кеше турындагы заманча фәннәрдә музыка өстенлекләренә бәйлелектән башлап, проблемаларның киң даирәсе турында фикер алышты. Кайбер докладлар пандемия чорында үткәрелгән тикшеренүләр нәтиҗәләренә багышланган. Кызыл җеп белән барлык докладлар аша В. М. Бехтерев идеяләре уза. Конференция аның фәнни мирасын саклауга һәм аның идеяләрен һәм концепцияләрен популярлаштыруга юнәлтелгән», — дип аңлатты конференциядә катнашучы, КФУ Психология һәм мәгариф институтының клиник психология һәм шәхес психологиясе кафедрасы доценты Илдар Абитов.

Алтынчы тапкыр узган конференциянең Казан университетында үтүе очраклы хәл түгел: Казан психология мәктәбе тарихы, шул исәптән, рус психология мәктәбе тарихы, шактый дәрәҗәдә Владимир Бехтерев һәм Казан университеты исеме белән бәйле. Бу галимнең безнең университетта булуы Казанда психология үсешенә этәргеч бирде һәм Казан университетында Россиядә беренче эксперименталь психология лабораториясен ачуга китерде.

«Владимир Михайлович Бехтерев 12 ел дәвамында — 1885 елдан 1893 елга кадәр — Казан университетының рухи авырулар кафедрасында эшләде. Галим буларак, ул үз тормышын кеше миен өйрәнүгә, ә табиб буларак — рухи авыруларның психикасын дәвалауга багышлаган. Аның казанышлары арасында Россиядә рефлексология һәм патопсихология юнәлешенең нигезләре салыну, Санкт-Петербургта кешене комплекслы өйрәнү һәм психологияне, психиатрияне, неврологияне һәм башка дисциплиналарны фәнни әзерләү буенча дөньяда беренче оешкан тикшеренү һәм югары уку йорты кебек фәнни үзәк төзү бар», — дип хәбәр итте Психология һәм мәгариф КФУ галиме.

Исегезгә төшерәбез, КДУ Психология факультетын һәм педагогия институтын берләштергәннән соң узган 10 ел эчендә КФУ психологлары тарафыннан 1500 дән артык фәнни эш бастырылды, өстәвенә һәр ике ел саен халәт психологиясе буенча фәнни хезмәт җыентыклары бастырыла. Нәкъ менә Казан университетында Россиядә һәм дөньяда беренче булып психология буенча дәреслекләр булдырылды, ә психология өлкәсендәге тикшеренүләр нәтиҗәләре һөнәри психологик бергәлекнең төрле бүләкләре белән билгеләп үтелде. Психология өлкәсендә тикшеренүләр Россия гуманитар фәнни фонды һәм Россия фундаменталь тикшеренүләр фонды грантларына ия була.

Автор: Галина Хәсәнова