Татарстан Президенты һәм КФУ ректоры Университет клиникасының амбулатор-поликлиника бүлеген ачтылар

Соңгы ике елда КФУның Университет клиникасының бүлегенә хезмәт күрсәтү өчен беркетелгән Казанның 40 мең кешесе өчен аеруча авыр булды. 2016 елдан башлап монда, Вишневский урамында, пациентларны кабул итү белән параллель рәвештә, инфраструктураны ремонтлау һәм яңарту эшләре алып барылды. Бинада ремонт 2016 елдан 2018 елга кадәр үткәрелде һәм беренче звеносы модернизацияләү республика программасы кысаларында башкарылды. Реконструкция өчен чыгымнар якынча 260 миллион сум тәшкил иткән.

Яңартылган поликлиникада, нәтиҗәле эшләүче электрон чиратны гамәлгә кертү аркасында, медицина ярдәмен алуны көтү вакыты шактый кимеде. Кабул итүгә пациент билгеләнгән вакытка килә һәм чакыруны 15 минут эчендә көтә. Хәтта бу вакыт та файдалы һәм комфортта уза, чөнки көтү урыннары җиһазландырылган һәм уйланылган. Бу уңайлы һәм иркен холл, анда менеджерлар һәм регистратуралар хезмәткәрләре барлык кызыксындырган сорауларга җавап бирә, мондый урыннар һәр катта.

Яңа сырхауханәнең үзенчәлекләре арасында-эндоскопик дәвалау-диагностика тикшеренүләренең тулы спектры булган «Эндос» эндоскопик ярдәм үзәге керә торган махсуслаштырылган диагностика буенча уникаль оештыру карарлары. Шулай ук республикада бердәнбер «Луч» рентген диагностикасы үзәге эшли. Ул пациент өчен кирәкле рентгенологик тикшеренүләрнең барлык төрләрен: флюорография, маммография, рентген, декситометрия, рентген компьютер томографиясен бер территориядә җыйды. Монда ук йөрәк кан тамырларына һәм виртуаль колоноскопиягә (зонд кертмичә) операциясез тикшеренүләр үткәрергә мөмкинлек бирә торган 128 срезлы компьютер томографы эшли башлады.

Боларның барысы да Казан университетының КФУ ректоры Илшат Гафуров тарафыннан эшләнгән. Татарстан Университет, җәмгыять һәм медицина учреждениеләре арасында хезмәттәшлекнең яңа ысулларын сынау уза торган төбәr булды. Өч елга якын эшләгәннән соң, КФУның Университет клиникасы югары технологияләр һәм фәнни тикшеренүләр белән беррәттән, дәүләт гарантияләре кысаларында халыкка ярдәм күрсәтүнең бөтен системасын саклап калуларын кыю рәвештә әйтеп була.