«Тик-ток весна» конкурсы дәвам итә

Конкурста Россия Федерациясенең мәгариф оешмалары укучылары катнаша ала.

20 июльгә кадәр «Тик-ток Весна» видеоконкурсына эшләр кабул итү дәвам итә. Конкурсның максаты — Россия мәгариф оешмалары укучыларының үз иҗади сәләтләрен һәм мәнфәгатьләрен үстерүгә хокукларын гамәлгә ашыру.

Хәзерге вакытта TikTokтагы  конкурста катнашучылардан килгән видеороликларны карау 220 меңнән артык карау җыйды, ә социаль челтәрләрдә суммар колачлау 400 меңгә якынлашты.

Чара үз алдына түбәндәге бурычларны куя: яшьләр арасында медиакультураны үстерүгә ярдәм итү, заманча мәгълүмат киңлегендә мәдәни, рухи-әхлакый кыйммәтләрне саклап калу һәм арттыру; яшьләрнең социаль әһәмиятле ялын оештыру шартларында актив гражданлык позициясен һәм социаль инициативаны үстерүгә ярдәм итү; тематик видеороликлар булдыруда, эстетик зәвыкны үстерүдә, куелган бурычларны хәл итүгә иҗади якын килүдә күнекмәләрне яхшыртуга булышлык итү; РФ мәгариф оешмалары арасында иҗади, уңай юнәлешле эшчәнлекне пропагандалау; КФУ укучыларының корпоратив мәдәнияте дәрәҗәсен күтәрү.

Конкурста Россия Федерациясе мәгариф оешмалары укучылары катнаша ала. Социаль челтәрләрдә конкурста катнашу юлы белән алып барылган аккаунтлар саны чикләнмәгән.

Конкурсның иң кызган чагы: 1 июльгә 22 гариза кергән. Ачыктан-ачык лидерлар булуга карамастан, төп призлар өчен көрәш киеренке булырга вәгъдә итә. Призлар турында. Беренче һәм икенче урында җиңүчеләр «тиктокер җыелмасы» — мобильник өчен штатив, боҗралы лампа һәм тышкы аккумулятор алачак, шундый ук приз «Тамашачылар симпатиясе бүләге» номинациясендә җиңүчене дә көтә.

Конкурста катнашуга, конкурс эшен исәпкә алмаганда, кимендә биш бастырылган видео белән TikTok социаль челтәрендә ачык профильләр рөхсәт ителә. Видео саны бер катнашучыдан чикләнмәгән. Гади видеоролик, катнашучы аның авторы булуын гарантияли һәм өченче затларның авторлыкка яки өченче затларның үзенчәлекле хокукларын бозмый.

Конкурста катнашуга, конкурс эшен исәпкә алмаганда, кимендә биш бастырылган видео белән TikTok социаль челтәрендә ачык профильләр рөхсәт ителә. Бер катнашучыдан видеолар саны чикләнмәгән. Видеороликны урнаштырып,  катнашучы аның авторы булуын гарантияли һәм өченче затларның авторлык хокукларын бозмый.

Конкурс берничә этапта уздырыла. Беренче этапта катнашучыга TikTok социаль челтәрендә түбәндәге темаларның берсенә 15 секунд озынлыктагы видеоролик урнаштырырга кирәк: «Минем тормышымда Казан федераль университеты»; «Фән һәм Казан федераль университеты»; «Иҗат һәм Казан федераль университеты»; «Казан федераль университетында кызыклы хәл». UNIVER TV телеканалының @UNIVERtvhd аша рәсми аккаунтын билгеләргә, КФУ һәм #студвеснаКФУ һәм #тиктоквесна хештегларын күрсәтергә кирәк.

Икенче этап — конкурс эшләрен шартларга һәм критерийларга туры килүгә тикшерү һәм бәяләү.

Өченче этап — бүләкләү тантанасы — призлар тапшыру, җиңүчеләрне игълан итү. Конкурста җиңүче һәм “Тамашачылар симпатиясе бүләге” номинациясендә җиңүче КФУ дипломнары һәм рәхмәт хатлары белән бүләкләнәчәк. Конкурс шартлары белән җентекләбрәк «ВКонтакте»дагы UNIVER TV телеканалы паблигы битендә танышырга була.

Сәяси агитация, дини яки башка карашларны кабул итү өчен йә алардан баш тарту; социаль, раса, милли яки дини ызгыш тудыру өчен; гражданнарның социаль, раса, дин яки тел ягыннан өстенлеген, аларның дингә мөнәсәбәтен, шулай ук дингә карата мөнәсәбәтләрен пропагандалаучы агитация өчен; реклама характерындагы, намусны кимсетүче видеороликлар, башка кешеләрнең яшәү куркынычы булган видеороликлар; элек бастырылган, авторлык хокукларын бозып бастырылган кешеләрдән; КФУның эшлекле репутациясенә һәм корпоратив имиджына зыян китерү өчен төшерелгән видеороликлар кабул ителми.

TikTok социаль челтәрендә конкурсның беренче этабы материалларын бастыру өчен җаваплылык видеороликлар авторларына йөкләнә.

Хәзерге вакытта видеороликларның иң популяр темасы «Минем тормышымда Казан федераль университеты».

Автор: КФУ медиакоммуникацияләр үзәге, фото: Александр Кузнецов